Diyabet & Diyabetle Yaşam

Diyabetin Belirtilerini Tanıyın!

Diyabetin ne kadar farkındasınız? Diyabet belirtilerini tanımak, diyabet hastalığının erken teşhis edilmesinde önemlidir.

Kendinizi çoğu zaman yorgun mu hissediyorsunuz. Son zamanlarda ağzınız kuruyor ya da çok sık su içme gereğimi duyuyorsunuz. Sıklıkla yemek yeme ihtiyacı hissediyor ve doymak bilmiyor musunuz? Bu şikayetler genellikle birçok kişi tarafından önemsenmeyebilir. Oysaki tip 2 diyabet, uzun süredir sinsice hayatınıza girmiş olabilir. Dikkatli olmanız gerekir!

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Ailenizde diyabet hastası var mı? Kilo sorununuz var mı? Sağlıksız mı besleniyorsunuz? Sebze ve meyve ile aranız pek iyi sayılmaz mı? Gün içerisinde çok az mı hareket ediyorsunuz? Yoksa tansiyon sorununuz mu var? O zaman sizin de diyabet riskiniz olabilir. Nedir diyabetin belirtileri, şu şikayetlerle tanıyabilirsiniz:

  • Susuzluk hissi ve ağız kuruluğu
  • Normalden daha fazla idrara çıkma
  • Kilo kaybı
  • Aşırı yeme ya da iştahsızlık
  • Sıklıkla yorgunluk/ halsizlik hissetme
  • Bulanık görme
  • Ciltte kuruma ya da kaşıntı
  • Geç iyileşen ya da iyileşmeyen yaralar
  • Ayaklarda / bacaklarda kramplar, karıncalanma, yanma veya ağrı
  • Sık tekrarlayan mantar ya da idrar yolu enfeksiyonları
Halsizlik diyabetin belirtileri arasındadır.
Halsizlik hissetme

Bu şikayetlerden bir kısmının ya da genelinin son zamanlarda kendinizde olduğunu mu düşünüyorsunuz. Eğer şüphe duyuyorsanız mutlaka bir hekime başvurun ve tetkiklerinizi yaptırın. Yapılan kan testleriniz sonrası diyabetiniz olup olmadığı tespit edilecektir. Diyabetiniz varsa tedaviye en kısa zamanda başlanması ve yaşam tarzı değişikliğine gitmeniz önemlidir.

Diyabetin belirtilerini kendinizde gözlemlemiyorsanız, o zaman ne yapmalısınız? Diyabet açısından risk düzeyinde olmadığınızı düşünüyor ve 45 yaşın üstündeyseniz, 3 yılda bir rutin hekim kontrollerinizi yaptırmanız önemlidir.

Diyabet riskinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız eğer, 1 ya da 3 yıl gibi sık aralıklarla hekim kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.  

Uzm. Hem. Şenay Zuhur

Fotoğraf Unsplash aracılığıyla

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sitede sunulan içerikler ve materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Paylaşımlar tıbbi hizmet, tıbbi talimat veya tıbbi öneri olarak anlaşılmamalıdır. Bu sitede yer alan bilgilerin hiçbiri, sağlık uzmanları ile yapılan görüşmelerin yerini almayı amaçlamamaktadır. Bu nedenle; sağlıkla ilgili her türlü gereksinimiz için mutlaka hekim, hemşire, diyetisyen, eczacı ya da ilgili diğer sağlık uzmanlarına danışmanız ve tavsiyelerine uymanız önemlidir.