Hemşirelik
Hemşirelik & Kariyer

Bill Gates, Okumak ve Hemşirelik

Bill Gates bir gün şöyle düşünür;

‘’Her yıl 3 milyon anne baba çocuklarını ishal yüzünden toprağa veriyor. İçinde yaşadığım bu dünyada ishalden çocuğunu gömmek zorunda kalmış tek bir anne babayla tanışmamıştım. İnsan merak ediyor. Dünya elindeki müthiş kaynakları bu ölümleri sona erdirmek amacıyla kullanıyor mu? ‘’

Sizce Bill Gates o dönemde 3 milyon anne babanın çocuklarını ne sebepten kaybettiğini nasıl öğrenmişti?

Kendisi bir gün incelediği bir makalede; gelişmekte olan ülkelerdeki 5 yaş altı çocukların en büyük ölüm nedenlerinin ishal olduğunu okuyor. Bu makaleyle ilgili, eşiyle birlikte epeyce düşünüyorlar. Bu konuya çok fazla kafa yoruyorlardı. Hatta servetlerinin bir kısmını bu konu için kullandılar.

Daha sonra eşiyle birlikte yoksul ülkelerdeki çocukların hala çocuk felcinden öldüğünü gördüler. Kurdukları vakıf bu durum için yüz milyonlarca dolar harcadı.

Bill Gates bu gibi konulara kafayı neden bu kadar çok takmıştı? Neden bu kadar çok düşünüyordu? Onu düşünmeye sevk eden şey neydi?

’Başarılı insanların başarılı olması, bana ilginç geliyordu. Neyi biliyorlardı? Yaptıkları neydi?

Bu başarıyı getiren şey neydi? ‘’

Kendisinin bir düşünme haftası var. Birkaç ana başlıkta okuyacağı şeyleri seçiyor. Bir çantaya okuyacağı kitapları dolduruyor, bir kulübeye gidiyor ve orada bir hafta boyunca okuyor, yazıyor ve düşünüyor. Bir çeşit inziva yani. Kendi iç dünyasına dönüp, zihin organizasyonunu yapmayı çok seviyor.

Sadece basılı kitapları okuyor ve bol bol notlar alıyor. Her konuda bir kitap değil, bir konuda beş kitap okuyor. Bitiremeyeceği kitaba başlamıyor. Her gün mutlaka okuyor. Aynı zamanda yolculuklarında da okumayı çok seviyor. Her yolculuğu için farklı kitap listesi mevcut. Örneğin arkadaşıyla çıktığı tatilde 14 kitap okumuş.

Zamanı çok değerli. Zamanın daha fazlasını satın alamıyor çünkü. Ayrıca yürürken düşünmeyi çok seviyor. Çoğunlukla kahveyi tercih ediyor. Her yıl sonunda kitap önerilerini yazdığı, okuduğu kitapları incelediği bir sayfası da mevcut. Bu yıl ki önerilerini de sayfasında yayınlamış.

Hemşirelik ve Okumak

Peki Gelelim Biz Hemşirelere

Bizler acaba yeterli düzeyde okuyor muyuz? Okumanın önemiyle ilgili önerilere yeterince kulak veriyor muyuz? Neden mesleki veya meslek dışı okumalar yapmaya yeterli vakit bulamıyoruz? Farklı kategorilerde okuma alışkanlığında neden yeterince yol alamıyoruz?

 ‘’Vaktim yok ’’, ‘’Şartlarım uygun değil. ‘’ gibi bahanelerle sadece kendimizi avutabiliriz.

Zihnimizde okumaya yer ayırıp, kendi rutinimizi oluşturmamız gerekir. Eğer kendi dünyamızı kendimiz oluşturacaksak değişmeyi bilmemiz gerekir. Değişim ve gelişim okumayla mümkün.

Birçok alanda gelişim göstermek istiyorsak, mesleki alanımız dışında da farklı kategorilerde okumak zorundayız. Bulunduğumuz yere katkımız olsun istiyorsak iyi bir okuyucu olmamız gerekir.

Hayatımızda bir süre geçtikten sonra kendimizi nasıl yetiştirdiğimiz, kim olduğumuz, kimliğimiz aslında bugün yaptıklarımızla ve okuduklarımızla oluşacak.

Henüz bizler için geç değil.

Yeter ki bu farkındalığı kazanalım.

Okumayı arzu ederseniz bu yazım da ilginizi çekebilir.

Kaynak

  1. Guggenheim D. (yaratıcı). İnside Bill’s Brain. Netflix. 2019 https://www.netflix.com/ Erişim tarihi: 24.12.2020

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi hemşirelik bölümünden 2020 yılında mezun oldum. İstanbul’da özel bir üniversitede tam burslu başladığım bu süreç, geçiş almamla Tekirdağ’da devam etti. Lisans hayatım boyunca pek çok mesleki veya meslek dışı kongrelere, sempozyumlara, zirvelere vb. katılma şansım oldu. Bu süreçte ise tüm bunlara online bir şekilde devam etmekteyim. Mesleki gelişimimi hayat boyu öğrenme anlayışıyla hemşirelikte uzmanlaşmak istediğim alan için sürdürmekteyim. Ajanda kullanımı, seyahat planları yapmak, 5-10 yıllık kısa/uzun vadede planlar yapmak, çalışma listeleri yapmak, kitap okumak, etkili insanların yaşam rutinlerini araştırmak ayrıca ilgi alanlarım arasındadır. Yaşamda beden-ruh-zihin dengesini koruyabilmek benim için önemlidir. Bu dönemde dijital dünyada sürekli öğrenme çabası içerisindeyim. Tüm bunların sonucunda amacım hiçbir zaman sadece mesleki gelişim olmadı. Sürekli gelişen ve değişen dünyaya kendimizi adapte edebilmek ve mesleğimizin gerektirdiği iletişim ve işbirliğini sağlayabilmek amacıyla; biz hemşirelerin meslek alanı dışında da sürekli gelişim ihtiyaçlarımız olduğu kanaatindeyim.