Şenay Zuhur Kimdir?

Merhaba, Ben Şenay Zuhur

1997 yılında İstanbul Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nü bitirerek, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde iç hastalıkları hemşireliği alanında kariyer yaşamıma başladım.

İşletme alanına olan merakımla Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümü okudum. Ardından Işık Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Kariyer yaşamımla birlikte öğrenmeye olan tutkumla hemşirelik alanında lisans programını tamamlayarak, ardından ikinci yüksek lisans eğitimimi 2018 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İç Hastalıkları Hemşireliği alanında tamamlayarak mesleğimde uzmanlık unvanımı aldım.

İş hayatımda klinik deneyimim sürecinde iç hastalıkları alanında farklı bölümlerde görev aldım. Uzun yıllardır kilo sorunu yaşayan, diyabet riski bulunan ya da diyabet tanısı almış çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmaktayım.

Kariyerimde; sağlığın korunması ve geliştirilmesi, kronik hastalık ve bakım yönetimi, yaşam kalitesinin korunması ve iyileştirilmesi, diyabet riski olanlara/ diyabetli ve yakınlarına eğitim, bireysel danışmanlık, motivasyonel görüşmeler, vaka yöneticiliği ve koçluk yaklaşımıyla profesyonel yetkinliklerimi güçlendirdim.

26 yıllık profesyonel çalışma hayatımda sağlık bilimleri alanında birçok bilimsel çalışma, proje, etkinlik, sempozyum ve atölye çalışmalarında görev aldım. Diyabetli ve diyabet riski olan bireylere eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmetlerim dışında, hemşirelik alanında okuyan gençlere yönelik mentorluk ve koçluk çalışmaları yürüttüm.

Sürekli öğrenmeye ve gelişime olan tutkumla; bütünsel sağlık, sağlıklı yaşam, psikoloji, koçluk, liderlik, kariyer yönetimi, beden dili ve diksiyon, etkili iletişim teknikleri, NLP teknikleri, ikna teknikleri, motivasyonel görüşme teknikleri, nefes koçluğu ve nefes teknikleri gibi birçok alanda çeşitli eğitimler aldım.

Kariyer yaşamımda profesyonel koçluğun ayrıca önemli bir yetkinlik seti olduğuna inandım. Sağlık profesyoneli olarak kazandığım uzmanlığımı koçluk yetkinliğimle güçlendirmek amacıyla, ICF (International Coach Federation / Uluslararası Koçluk Federasyonu) onaylı, detaylı ve ileri seviye profesyonel koçluk eğitimlerimi; Sola Unitas Coach Academy Temel Koçluk Eğitim Programı ve Kariyer Koçluğu Eğitim Programı, ID Coaching International Academy ICF-Accredited Coach Training Programı (ACTP) bünyesinde Bütünsel Gelişim Koçluğu Programı şeklinde tamamladım. Sağlık alanıyla birlikte yaşamın her alanında en etkili araçlardan biri olan koçluk yetkinliğimi, ICF tarafından verilen profesyonel koçlukta Associate Certified Coach (ACC) unvanına hak kazanarak güçlendirdim. ICF unvanlı profesyonel koç olarak şu sıralar Professional Certified Coach (PCC) unvanına başvuru için hazırlanmaktayım.

Profesyonel koçluk yolculuğumda sürekli öğrenme ve gelişim merakımla Hollanda merkezli Spiral Dinamikler İntegral & Valuematch Koçu (VCC) Sertifikasyon Eğitim Programını ayrıca tamamladım.

Sağlık alanında hakemli dergilerde ve bilimsel kongre kitaplarında yayınlanmış birçok makale ve yayınlarım bulunmakla birlikte, farklı kategorilerde içerik yazılarımla; Yuvaya Yolculuk Dergisi, Sağlık Asistanı, KİK Wellbeing ve Ekonomi Doktorunuz yazarları ailesi içinde yer almaktayım. Kendi web sayfamda ayrıca sürekli yazılarımla değerli okurlarımla buluşarak sağlık okuryazarlığına katkıda bulunmaktayım.

Yaşamıma ayrı bir değer kattığına ve güçlü bir anlam duygusu yakaladığıma inandığım yazarlık deneyimimle “Diyabetle Yaşam Sanatı” ve “Kendinden Kendine Yolculukta Olan” isimli yayımlanmış kitaplarımla bütüne ruhen ve kalben dokunduğuma inanan bir yaşam yolcusuyum.