Şenay Zuhur

Hakkımda

ACC Şenay ZUHUR

Uzm. Diyabet Eğitim Hemşiresi
Diyabetle Yaşam ve Sağlık Koçu
ICF Bütünsel Gelişim Koçu
Kariyer Koçu & MBA

Eğitimlerim

Hemşirelik, İç Hastalıkları Hemşireliği, İşletme ve İşletme Yönetimi (MBA) alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım.

İş Hayatım

24 yıllık kurumsal iş hayatımda iç hastalıkları klinik hemşireliği ve endoskopi hemşireliği görevlerimin ardından, pediatri ve erişkin alanlarında diyabet eğitim hemşireliği görevlerimle çalışma hayatımı sürdürdüm. 2018 yılında iç hastalıkları hemşireliği alanında aldığım uzmanlık unvanımla diyabet eğitim hemşireliğinde kariyer yolculuğum halen devam etmekte.

Profesyonel iş hayatımda aktif olarak; kilo sorunu yaşayanlara, diyabet riski bulunanlara, diyabetli çocuk, ergen ve erişkinlere hizmet veriyorum. Sağlığı geliştirme ve koruma, hastalık ve bakım yönetimi, diyabetli ve yakınlarına diyabet eğitimi, diyabet danışmanlığı, diyabetle yaşam ve sağlık koçluğu profesyonel yetkinliklerim arasında yer almakta.

Sağlık alanındaki kariyerimi çeşitli bilimsel çalışmalar/etkinlikler yürütme, workshop çalışmaları, proje yürütücülüğü, bilimsel toplantılarda sunumlar, eğitmenlik, danışmanlık, hemşire öğrencilere mentorluk ve kariyer koçluğu şeklinde görev ve çalışmalarla yürüttüm.

Değerlerim ve İlgi Alanlarım

Hayat boyu öğrenme tutkusuyla daima gelişim arzusunda biri olduğumu söyleyebilirim. Yaşamın her anını ruhen ve kalben hissederek var olmak yaşam felsefem. Sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürmek, yaşamla uyum ve denge içinde olmak, bilinçli farkındalıkla yaşamak, bilgi ve deneyimlerimi zenginleştirerek koşulsuz paylaşmak değerlerim arasında.

Öğrenme tutkumla kişisel ve mesleki gelişimime katkı sağlayan, farkındalığımı arttıran, beni geliştiren ve dönüştüren birçok eğitim programının ilgiyle takipçisi oldum. Gereksinimlerim doğrultusunda güncel eğitim programlarını takip etmeye devam ediyorum.

Hemşirelikte mesleki gelişim, diyabet ve diyabet teknolojileri, sağlıklı yaşam, etkili iletişim, diksiyon, ikna teknikleri, liderlik, nöropazarlama, marka yönetimi, kişisel gelişim, kariyer konularında çeşitli eğitim ve kurslara katıldım. Diyabetle yaşam ve sağlık koçluğu, yaşam koçluğu, NLP eğitimi, psikoloji, nefes eğitmenliği ve uzmanlığı, profesyonel nefes koçluğu eğitimlerini aldım. ID Coaching International Academy bünyesinde ICF-Accredited Coach Training Program (ACTP) Bütünsel Gelişim Koçluğu eğitimlerimi tamamlayarak Associate Certified Coach (ACC) unvanımı aldım. Sola Unitas Coach Academy bünyesinde ICF-AC Kariyer Koçluğu eğitimini tamamladım.

Farklı kategorilerde okumayı ve araştırmayı seviyorum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi yazarak paylaşmayı ise anlamlı buluyorum. Sağlık alanında yayımlanan makalelerimle birlikte, 2019 yılında Yuvaya Yolculuk Dergisi’nde özgün şiir ve yazılarımla başlayan yazarlık yolculuğum, Sağlık Asistanı Sağlık İçerik Platformu’nda, Ekonomi Doktorunuz sitesinde yazılarımla ve ID Coaching Academy web sayfasında ve ID Coaching Academy IDEA Dergisi’nde profesyonel koçlukla ilgili yazılarımla devam ediyor.

Vizyon / Misyonum

Sağlıklı bir yaşam için sloganıyla “Diyabet, Sağlıklı Yaşam ve Hemşirelik” ismiyle web sayfamda farklı kategorilerde içerik yazma amaçlarım:

  • Diyabet alanında toplumun farkındalığının arttırılmasına katkı sağlamak.
  • Diyabetlilerin ve yakınlarının hayat boyu diyabeti öğrenme çabalarını desteklemek.
  • Diyabetlilerin öz yönetimlerine katkıda bulunarak onları yaşamlarında güçlendirmek.
  • Mesleki bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşmak.
  • Hemşirelik ve işletme alanı bilgilerimle hemşirelerin mesleki gelişimine ve kariyer yönetimlerine katkı sağlamak.
  • Profesyonel koçluk yaklaşımıyla ilgili bilgi ve deneyimlerimi, sağlık alanında katkı sağlaması amacıyla paylaşmak.
  • Yaşamda varoluş yolculuğuma yazarak ayrı bir anlam ve değer katmak.

İnanıyorum ki, bilgi ve deneyimlerimiz paylaştıkça daha fazla anlam kazanır.

Yazarlık Deneyimlerim

Yuvaya Yolculuk Dergisi & Yazarlık

Sağlık Asistanı Sağlık İçerik Platformu & Yazarlık

Ekonomi Doktorunuz & Yazarlık

ID Coaching International Academy Blog Sayfası ve IDEA Dergisi & Yazarlık

Dernek Üyeliklerim

Diyabet Hemşireliği Derneği

TEGEP Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği

Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF Türkiye)

International Coaching Federation (ICF Global)

Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Yaşamının sorumluluğunu üstlen.

Motivasyonunu her koşulda güçlü tut.

Tutkuyla oku ve yeni şeyler öğren.

Farkındalığını ve yaratıcılığını geliştir.

Güzel düşün ve özgün yaşa.

Kalben ve ruhen kendini iyi hisset.

Cömertçe paylaş.

Beden, zihin ve ruh bütünlüğüyle yaşamla uyumu yakala.

Koşulsuz sevgiyle ve umutla kal.