Kariyer
Hemşirelik & Kariyer,  Yazılarım

Kariyer Yaşamı Hikâyeniz: Öz Geçmişiniz

Kariyer yaşamı hikâyenizle kendinizi nasıl anlatırsınız?

Anlamlı bulduğunuz ve tutkularınızı besleyen bir kariyer yaşamı yaratmak iradenizde saklı. Kariyer yolculuğunuzun kaptanı siz olmalısınız. Yolculuğunuzda elde ettiğiniz her başarının nihai hedefiniz olması yerine… Başarılarınızın hedeflerinize yürürken tadacağınız doyuma hizmet etmesini arzulayın.

Böylece kariyerinizle mutluluğu yakalayanlardan olursunuz.

İş ve meslek yaşamınızda elde ettiğiniz başarılarınız, kazanımlarınız ya da uzmanlığınız sizin kariyerinizdir. Kariyer yaşamınızda fark yaratabiliyor musunuz? Kariyerinizin maddi manevi size yeterli katkıyı sağladığını düşünüyor musunuz? Kariyerinizle tutkularınızı gerçekleştirebiliyor musunuz? Kariyer yaşamınız sizi siz kılan yeteneklerinizi keşfetmenize, geliştirmenize ve kullanmanıza olanak sağlıyor mu? Kariyerinizle arzuladığınız konuma geldiğinizi, kendinizi gerçekleştirebildiğinizi ve var olabildiğinizi düşünüyor musunuz? En önemlisi kariyer yaşamı hikâyenizin sizi yansıttığına inanıyor musunuz?

Kariyerinizin Mimarı Sizsiniz

Kendinize sorabileceğiniz bazı sorularla kariyeriniz hakkında duygularınızı ziyaret edebilirsiniz. Kariyer yaşamınızla ilgili içgörünüz, potansiyelinizi daha güçlü ortaya koymanıza katkı sağlar. Değerlerinizi onurlandıran, tutkularınızı besleyen, güçlü yönlerinizi özgürce kullanmanıza olanak sağlayan ve varoluş amacınıza hizmet eden bir kariyer yolculuğu planlayın. Beraberinde sizi en iyi anlatan kısa ve net ifadelerle yazılmış, kariyer yaşamı hikâyenizi kaleme alın. Unutmayın kariyerinizin mimarı sizsiniz.  

Kariyer Yaşamı

İş yaşamında çoğu zaman farklı amaçlarla ve gerekli mercilerle öz geçmişimizi paylaşırız. Bazen iş başvurusu veya iş değişikliği dönemlerinde, bazen akademik yaşamımızın farklı dönemeçlerinde ya da belli amaçlarla farklı platformlarda. Özellikle iş ya da sosyal alanda hayatımızı, yeteneklerimizi, başarılarımızı, deneyimlerimizi ve potansiyel gücümüzü anlattığımız özet niteliğindedir öz geçmişimiz. Ne kadar güçlüyse hikâyemiz o denli güçlü etki yaratır. Nihayetinde kariyer yolculuğumuzda bizi başkalarına anlatan kısa bir hikâye özetidir öz geçmişimiz.

Siz öz geçmiş hikâyenize hangi anlamları yüklerseniz o anlamı yaşar ve yaşatırsınız nihayetinde.

Kendi kariyer yaşamı hikâyemi siz değerli okuyucularıma anlatayım arzu ederseniz satırlarımın devamında.

  • Ben kimim?
  • Hangi akademik dönemeçlerden geçtim?
  • Yeteneklerim, deneyimlerim ve ilgi alanlarım neler?
  • Güçlü yönlerim ve tutkuyla yaptıklarım neler?
  • Kariyer yolculuğumda hangi başarıları tattım?
  • Kariyer yaşamımda hangi anlamaları yakaladım ve hangi değerlerimi onurlandırdım?
  • Kariyer hikâyemi size nasıl en yalın haliyle özetlerim?

İşte benim kariyer yaşamı hikâyem, öz geçmişim…  

Kariyer Yaşamı Hikâyem: Öz Geçmişim

Uzman diyabet eğitim hemşiresi, yazar, işletme yönetimi uzmanı, profesyonel koç ve yaşam öğrencisiyim. Yaşam boyu öğrenme tutkusuyla sürekli öğrenen ve bütünsel anlamda gelişim arzusunda olan biriyim. Yaşamın her anını ruhen ve kalben hissederek var olmak, ruhsal anlamda olgunlaşmak ve kişisel gelişimimle harmanlamak yaşam felsefem. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve aktif bir yaşam sürdürmek… Yaşamla her daim uyum ve denge içinde olmak… Bilinçli farkındalıkla ve gözlemleyerek yaşamak… Tüm bilgi ve deneyimlerimi zenginleştirerek koşulsuz paylaşmak değerlerim arasında.

İstanbul Üniversitesi’nin akademik havasını soluyarak hemşirelikte ön lisansımı ve ardından başka bir üniversitede aynı alanda lisansımı tamamladım. Ayrıca işletme lisans, ardından işletme yönetimi (MBA) ve iç hastalıkları hemşireliği yüksek lisans eğitimlerimi aldım. Kurumsal hayatta 1997’de başlayan kariyer yaşamımı iç hastalıkları hemşireliği ve diyabet eğitim hemşireliği görevlerimin ardından, uzmanlık alanımla birlikte içerik yazarı ve profesyonel koç olarak sürdürmekteyim.

Öz Geçmiş

Sağlık alanında başlayıp devam eden kariyer yolculuğumu birçok bilimsel çalışmalar, projeler, etkinlikler, workshoplar, konuşmalar, eğitim, danışmanlık alanında çalışmalarımla birlikte, hemşire öğrencilere mentorluk ve kariyer koçluğu görev ve çalışmalarımla yürütmekteyim.

Sürekli öğrenme ve gelişim arzusunda biri olarak; bütünsel sağlık, sağlıklı yaşam, liderlik, koçluk, iletişim, mesleki-kişisel ve ruhsal gelişim alanlarında farklı akademi ve platformlardan birçok eğitim aldım. Pozitif psikoloji temelli uluslararası koçluk sertifikalarımı Sola Unitas Coach Academy ve ardından ID Coaching International Academy’den ICF-Accredited Coach Training Program (ACTP) Bütünsel Gelişim Koçluğu programlarımı tamamlayarak aldım. Ardından yürüttüğüm koçluk görüşmelerimle ICF’in profesyonel koçlukta Associate Certified Coach (ACC) unvanına hak kazandım.

Sağlık alanında hakemli dergilerde ve bilimsel kongre kitaplarında yayınlanmış, birçok makale ve yayınlarım bulunmakta. İçerik yazarı olarak sürekli yazılarımla Yuvaya Yolculuk Dergisi, Sağlık Asistanı Sağlık İçerik Platformu, ID Coaching International Academy IDEA dergisi ve Ekonomi Doktorunuz Haber Sitesi yazarları arasında yer almaktayım. Ayrıca “Diyabet, Sağlıklı Yaşam ve Hemşirelik” ismiyle www.senayzuhur.com adresinde yazılarımla da okuyucularımla buluşmaktayım.

Bana ayrı bir değer katan ve güçlü bir anlam yakaladığım yazarlık deneyimimi “Diyabetle Yaşam Sanatı” ve “Kendinden Kendine Yolculukta Olan” isimli kitaplarımı yayınlatarak taçlandırdığım inancındayım.

İşte bu benim kariyer yolculuğumun hikâyesi.

Ya siz öz geçmiş hikâyenizi kaleme almaya ne dersiniz. Emin olun yazarken kendinizde saklı birçok cevheri keşfedeceksiniz.

Ve yazdıklarınız sizi anlatan en anlamlı hikâyeniz olacak.

Mutlu Kariyer Yaşamı İçin

Kariyer ya da sosyal yaşamınızda mutluluğu yakalamayı arzu ediyorsanız, karşılaştığınız insanlarla ağ değil güçlü bağlar kurun. İnsanların öncelikle ruhuna ve kalbine dokunun. Katkı sağlasın varlığınız onlara. Emin olun bilgi ve deneyimleriniz paylaştıkça daha fazla anlam kazanacaktır.

Ve son söz olarak;

Bütünsel anlamda sağlık ve iyilik dolu bir yaşam arzuluyorsanız; yaşamınızın sorumluluğunu üstlenin. Motivasyonunuzu her koşulda güçlü tutun. Tutkuyla okuyun ve sürekli yeni şeyler öğrenin. Farkındalığınızı ve yaratıcılığınızı geliştirin. Güzel düşünün ve özgün yaşayın. Kalben, ruhen, bedenen ve zihnen kendinizi iyi hissedin. Emek verin ve cömertçe paylaşın. Beden, zihin ve ruh bütünlüğüyle yaşamla uyumu yakalayın. Koşulsuz sevgiyle ve umutla kalın. Aydınlık olsun ebedi yaşam yolculuğunuz.

Görseller Canva aracılığıyla hazırlanmıştır.