Diyabetle yol arkadaşlığı
Diyabet & Diyabetle Yaşam,  Yazılarım

Tip 1 Diyabet İle Yol Arkadaşlığı

Tip 1 diyabet bazılarının hayatına ansızın giren bir yol arkadaşı olur.

Her insanın doğumla ölüm arasında bir yaşam yolculuğu vardır. Bireyin kendine has özellikleri, yaşama bakış açısı, sağlık inançları ve bilgi birikimi yaşamındaki sağlık anlayışını oluşturur.

Tip 1 diyabet gibi kronik hastalıklar; bazen çocukların, ergenlerin ya da yetişkinlerin  yaşam yolculuklarına ansızın eşlik eden yol arkadaşı gibidir.

Öyle bir arkadaşlıktır ki bu diyabetli bireyin fiziksel, zihinsel, psikolojik ve ruhsal sağlığını etkileyebilir kimi zaman. Hatta diyabetliye destek olmak amacıyla; bazen aile bireyleri, okul çevresi, iş çevresi ya da sosyal çevresi de bu yolculuğa katılır.

Diyabetlinin yaşamında kendisiyle birlikte yakınlarının da en önemli sorumluluğu diyabeti sevgi dolu birliktelik anlayışıyla yönetmektir.

Tip 1 Diyabetle Yaşam

Tip 1 diyabeti yaşam yolculuğunuzda engel olarak değil, bir yol arkadaşı gibi görmelisiniz aslında. Diyabetle yaşamda sağlıkla ilgili yanlış inançlarınızı mutlaka tanımalı ve olumlu yönde dönüştürmelisiniz.

Tip 1 diyabetle yaşamda; günlük yaşam alışkanlıklarınızı diyabetle yaşama uygun ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarına dönüştürmeniz ise ayrıca önemlidir.

Tip 1 diyabetle sağlıklı bir yaşam için tedaviye uyum ve başarılı bir diyabet yönetimi önemlidir. Diyabet hakkında bilgi düzeyinizi ve farkındalığınızı ne kadar geliştirirseniz, bu size diyabet yönetiminizde katkı sağlar.

Diyabet yönetiminde karşılaştığınız problemlerde; sorunu tanımlama, çözüm bulma ve harekete geçme gibi problem çözme teknikleriyle sorunların üstesinden daha rahat geleceksinizdir.

Tip 1 diyabet yönetiminde başarının sırrı; öz yönetim becerilerinizi geliştirerek, kararlılık, motivasyon ve sabırla gönülden sorumluluk üstlenmenizdir.

Tip 1 Diyabetle Yaşamda Diyabetin Uzmanı Olun

Tip 1 diyabetle yaşam uzun soluklu bir serüvendir. Diyabet sağlık bakım ekibinizle ve diyabet eğitim hemşirenizle sürekli ve etkili iletişim halinde olmanız, hastalık yönetiminizde önemlidir. Ailenizin ve sosyal çevrenizin desteği de ayrıca hastalık yönetiminize önemli katkılar sağlar.

Diyabet öz-etkililik düzeyiniz, diyabetle yaşam yolculuğunuzda başarınızın en önemli göstergesidir aslında. Böylece siz diyabetin uzmanı olarak:

 • Diyabet öz yönetiminizde, motivasyonunuzu her daim yüksek tutabilirsiniz.
 • Karşılaştığınız güçlükler karşısında, mücadele ve karar verme gücünüzü kaybetmezsiniz.
 • Davranışlarınızda olumlu değişikliklerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Kendinizi her konuda daha iyi yansıtabilir ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.
 • Tedaviye uyumunuzda başarınızı sürekli kılabilirsiniz.  
 • Diyabetle yaşamda kendinizi sağlıklı, mutlu ve zinde hissedebilirsiniz.

Diyabetle yaşamda motivasyonunuzu asla kaybetmemeniz ve diyabetle yaşam boyu öğrenme arzusunda olmanız ayrıca önemlidir.

 • Diyabetle ilgili doğru kaynaklardan edindiğiniz bilgileri hayatınıza yansıtabiliyorsanız
 • Diyabet öz yönetiminize etkin katılım gösterebiliyorsanız
 • Diyabet tedavi uyumunuzu başarılı şekilde sürdürebiliyorsanız
 • Diyabetle yaşamda kendinizi güçlü hissediyorsanız
 • Diyabetinize rağmen yaşamdan keyif alabiliyor ve kendinizi mutlu hissediyorsanız

Siz diyabetin uzmanı olma yolunda başarılısınız demektir.

Fotoğraf ve video Canva aracılığıyla

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sitede sunulan içerikler ve materyaller sadece bilgilendirme amaçlıdır. Paylaşımlar tıbbi hizmet, tıbbi talimat veya tıbbi öneri olarak anlaşılmamalıdır. Bu sitede yer alan bilgilerin hiçbiri, sağlık uzmanları ile yapılan görüşmelerin yerini almayı amaçlamamaktadır. Bu nedenle; sağlıkla ilgili her türlü gereksinimiz için mutlaka hekim, hemşire, diyetisyen, eczacı ya da ilgili diğer sağlık uzmanlarına danışmanız ve tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.